Rzymsko-katolicka Parafia p.w. Odkupiciela Świata
 Parafia
Strona główna
Informacje ogólne
Historia
Jak trafić?
Kontakt
 Duszpasterstwo
Duszpasterze
Porządek Mszy św.
Kancelaria Parafialna
Plan pracy duszpasterskiej
  Grupy parafialne
LSO
Scholka dziecięca
KSM
PKS "Tęcza"
Schola młodzieżowa
Rada Parafialna
Parafialny Zespół Caritas
Kościół Domowy
Żywy Różaniec
Grupa o. Pio
Grupa Biblijna

HISTORIA

Decyzją Metropolity Wrocławskiego Ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza dnia 29 czerwca 1995 roku została, erygowana parafia p.w. Odkupiciela Świata we Wrocławiu. Na terenie parafii, która została wydzielona z parafii św. Antoniego, na Karłowicach zaplanowano budowę kościoła, który ma być jednocześnie pomnikiem na Tysiąclecie Archidiecezji Wrocławskiej.

Pierwszym proboszczem parafii mianowany został ks. Stanisław Stelmaszek, który wraz z pierwszym współpracownikiem ks. Andrzejem Bartosem rozpoczęli tworzenie wspólnoty parafialnej na Osiedlu "Polanka". Wspólnota parafialna gromadziła się w tymczasowej Kaplicy przy ul. Pieszej, Na Polance. Tam skupiało się życie liturgiczne i katechetyczne do 2002 roku.

Budowę kościoła rozpoczęto w sierpniu 1996 roku. Projektantami budowli są: arch. Jadwiga Grabowska-Hawrylak i arch. Maciej Hawrylak. Kierowniczką budowy jest inż. Irena Zienowicz, a inspektorem nadzoru budowlanego mgr inż. Bolesław Juźwin. Idea, jaka przyświecała projektantom to temat zgłoszony w warunkach konkursu na projekt Kościoła Tysiąclecia Archidiecezji, a mianowicie podkreślenie tysiącletniej historii Biskupstwa Wrocławskiego. Stąd tak interesująca bryła, którą eksperci wybrali spośród wielu projektów przedstawionych w konkursie.

Bryła 3 nawowa w kształcie prostokąta z przylegającymi 4 kaplicami bocznymi oraz 2 wieże, z których jedna ażurową konstrukcją zwrócona jest ku Katedrze - matce wszystkich kościołów Diecezji.

Kościół w stanie surowym zamkniętym został poświęcony do sprawowania liturgii podczas Pasterki 24 grudnia 2001 roku przez Ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza. Od tego też dnia wszystkie nabożeństwa odbywają się w kościele.

W budowę tego kościoła zaangażowanych było bardzo wiele osób z parafii i spoza parafii. Wolontariusze z parafii rocznie przepracowali od 12000 do 16000 roboczogodzin co znacząco pomniejszało kwotę wydawaną na pokrycie kosztów pracowników pomagających fachowcom.

Wnętrze świątyni stwarza bardzo specyficzny klimat do modlitwy, a gra świateł spowodowana wielością okien wykonanych z drewna meranti (mahoń), daje niepowtarzalne doznania estetyczne. W tych oknach kiedyś pojawią się witraże. W głównym ołtarzu umieszczono pokaźnych rozmiarów krzyż nazywany Franciszkańskim, który pamięta spotkanie ekumeniczne w Hali Ludowej podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, w którym uczestniczył Ojciec Święty Jan Paweł II.

Prezbiterium otrzymało swój urokliwy wygląd poprzez ciepłe barwy kamienia naturalnego (marmury) odpowiednio dobrane do całego wystroju.

Projektantką wystroju wnętrza świątyni jest Siostra Maristella Sienicka, która w swoim dorobku artystycznym ma projekty wnętrz wielu kościołów i kaplic w USA, Meksyku, Rosji, Ukrainie, Włoszech i oczywiście w Polsce.

Cały wysiłek wystroju wnętrza kościoła zakończony został w listopadzie 2007 roku, a uwieńczeniem tego etapu prac było poświęcenie nowego wnętrza przez Metropolitę Wrocławskiego Księdza Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego w wigilię odpustu parafialnego 24 listopada 2007 roku.

W bocznych kaplicach znajdziemy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obraz Jezusa Miłosiernego, relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej, dużą rzeźbę Jana Pawła II. Nad chórem zobaczymy obraz Matki Bożej Ostrobramskiej oraz obrazy olejne Drogi Krzyżowej.

Po lewej stronie prezbiterium znajdziemy ciemną tablicę granitową upamiętniającą wmurowanie Kamienia Węgielnego, który pochodzi z podziemi Katedry Wrocławskiej i poświęcony został przez Ojca Św. Jana Pawła II podczas Pielgrzymki do Ojczyzny właśnie w Katedrze. Po prawej stronie prezbiterium umieszczono tablicę upamiętniającą Pomysłodawców, Projektantów, Wykonawców, Ofiarodawców. Ku pamięci potomnych.

W czerwcu 2008 roku pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła ks. Stanisław Stelmaszek po 13 latach, odszedł z parafii. Jego miejsce zajął ks. Henryk Świerniak.Pozostałe pliki dotyczące historii parafi zostaną niebawem zamieszczone w archiwum.


 Galeria
Festyn Parafialny 2009
Dekoracje na Dzień Papieski
KSM działalność w parafii
KSM - Żurawina
Misterium - dzieci
Misterium - młodzież
 Nowe Tysiąclecie
Informacje ogólne
Kolejne numery
© 2009 by Cyber0n | Design by szablony.maniak.pl